Postaw na profesjonalną dezynfekcję i stałą ochronę!
Dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni za pomocą ozonowania
zakłady produkcyjne i usługowe
obszary magazynowe, hale
pomieszczenia biurowe
sale konferencyjne, stanowiska pracy
pomieszczenia socjalne
pomieszczenia mieszkalne
placówki edukacyjno - opiekuńcze (szkoły, przedszkola, żłobki)
realizujemy usługi na terenie całej Polski
stosujemy metody i urządzenia zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz WHO tak, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dla ludzi, środowiska i dezynfekowanych powierzchni
czas dezynfekcji dobieramy w zależności od specyfiki obiektu i powierzchni
potwierdzamy skuteczność przeprowadzonego procesu ozonowania za pomocą testów ATP, sporządzamy raport z wykonanych działań (protokół pozabiegowy)
zapewniamy krótki czas oczekiwania na wykonanie dezynfekcji
czas procesu odpowiednio dobrany do dezynfekowanych pomieszczeń i powierzchni tak, aby zapewnić maksymalną skuteczność działania
przeprowadzane metodami i za pomocą odpowiednich urządzeń zgodnie z wytycznymi GIS i WHO
Na czym polega ozonowanie?
Ozonowanie to metoda dezynfekcji pomieszczeń, pozwalająca na skuteczne oczyszczenie przestrzeni z bakterii, wirusów, pleśni, grzybów. Za pomocą ozonowania oczyszczamy również powietrze w trudno dostępnych miejscach. Ponadto ozon usuwa nieprzyjemne zapachy takie, jak zapach papierosów, odpadów, farb i lakierów. Metoda ta stosowana jest przy dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń. Najczęściej stosowana jest do dezynfekcji zakładów produkcyjnych, usługowych, obszarów magazynowych, pomieszczeń biurowych, szkół i przedszkoli, miejsc publicznych oraz wielu innych obiektów użytkowych.
Zabiegi ozonowania wykazują kompleksowe działanie, które odznacza się tym, że ozon jako gaz rozprzestrzenia się w pomieszczeniu, docierając do trudno dostępnych miejsc, których nie można zdezynfekować innymi metodami. Ozon charakteryzuje się także dobrą przenikalnością powierzchni porowatych.
Kto powinien przeprowadzać ozonowanie?
Proces ozonowania powinien być przeprowadzany przez wyspecjalizowane podmioty z uwagi na konieczność zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegu dezynfekcji.
W ten sposób można zapewnić odpowiednie przygotowanie pomieszczeń do przeprowadzenia procesu ozonowania, szczelność pomieszczeń oraz właściwy monitoring całego procesu, w szczególności wykonanie pomiarów stężenia ozonu tak, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo osób przebywających w wydezynfekowanych obszarach.
Jak przeprowadza się ozonowanie?
Metoda ozonowania nie wymaga stosowania chemicznych środków bakteriobójczych. Wykorzystywany jest ozon, który zalicza się do środków o silnych właściwościach biobójczych i utleniających. Przy zachowaniu odpowiednich procedur nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt i urządzeń znajdujących się w dezynfekowanych pomieszczeniach.
Ważny jest również czas przeprowadzania ozonowania oraz częstotliwość wykonywania dezynfekcji przy zastosowaniu metody ozonowania. W zależności od kubatury pomieszczenia, stężenia ozonu i innych czynników czas trwania całego procesu wynosi do kilku godzin. Istotne jest również właściwe przygotowanie pomieszczeń do procesu ozonowania.
Ozonowanie przeprowadza się zazwyczaj z częstotliwością trzech, czterech tygodni w przypadku kiedy na stanowiskach pracy stosowane są inne środki ochrony indywidualnej takie, jak np. płyny do dezynfekcji rąk, maseczki ochronne lub inne osłony ust i nosa oraz w przypadku braku stwierdzenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród osób przebywających w pomieszczeniach poddanych procesowi ozonowania.
Ozonowanie a COVID-19
Z uwagi na fakt, że ozonowanie skutecznie usuwa drobnoustroje, metoda ta w ostatnim czasie zyskała popularność w związku z występowaniem pandemii COVID-19. Skuteczność metody została potwierdzona badaniami nad wirusem SARS-CoV zidentyfikowanym w roku 2003. Cząsteczki ozonu niszczą otoczkę lipidową wirusa, przez co powodują jego unieszkodliwienie.
Zastosowanie ozonu umożliwia odkażanie pomieszczeń po wystąpieniu wirusa SARS-CoV-19 zarówno w warunkach domowych, jak również w warunkach produkcyjnych i usługowych. Wysokie stężenie ozonu może skutecznie eliminować ze środowiska bakterie, wirusy i grzyby. Dlatego metoda ozonowania stosowana jest najczęściej do odkażania zarówno pomieszczeń mieszkalnych po zakończonej kwarantannie, jak również zakładów pracy po stwierdzeniu obecności w nich osób zakażonych wirusem COVID-19.
Metoda ozonowania stosowana do dezynfekcji pomieszczeń w aktualnie występującej sytuacji epidemicznej i szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 uzyskała akceptację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.